13 sierpnia 2022

Copyright 2022. GLOTTI. Wszelkie prawa zastrzeżone. | powered by KK MARKETING&DESIGN

Copyright 2022. GLOTTI. Wszelkie prawa zastrzeżone. | powered by KK MARKETING&DESIGN

Jak samodzielnie uczyć się języka? – część 1

W procesie nauki bardzo ważny jest regularny kontakt z językiem. Same zajęcia raz czy dwa w tygodniu nie wystarczą, by robić szybkie postępy. Dlatego najlepszym połączeniem będą zajęcia z lektorem + praca samodzielna w domu. W dzisiejszych czasach mamy ogrom możliwości – istnieją tysiące stron internetowych, aplikacji, gier, kanałów wspomagających samodzielną naukę. Łatwo się w tym pogubić, dlatego rozpoczynam serię wpisów poświęconych samodzielnej nauce. Na pierwszy ogień wybrałam chyba najbogatsze i jednocześnie najprostsze narzędzie, jakim jest YouTube.

 

YouTube

 

To całkowicie darmowa prawdziwa kopalnia materiałów językowych! Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a dodatkowo YT jest doskonałym źródłem naturalnego, potocznego języka z jakim możesz spotkać się w codziennej rozmowie z native speakerem. O typowych kanałach poświęconych nauce angielskiego znajdziesz informacje poniżej, jednak najpierw chciałabym zaproponować Ci mniej oczywisty sposób nauki.

 

Kanały tematyczne

 

Języka niekoniecznie musisz uczyć się z przeznaczonych do tego materiałów. Możesz po prostu wyszukać kanały o interesującej Cię tematyce i w ten sposób łączyć przyjemne z pożytecznym. Interesujesz się literaturą? Znajdź kanały o książkach prowadzone np. przez Brytyjczyków czy Amerykanów. Masz w domu małą dżunglę? Poszukaj kanałów poświęconych roślinom po angielsku. Chcesz nauczyć się technik makijażu? YouTube pęka w szwach od tego typu filmów. Biznes, coaching, szydełkowanie, śpiew, kino, moda, gry, Lego, gotowanie, majsterkowanie… – jakąkolwiek masz pasję, gwarantuję Ci, że ktoś już prowadzi kanał na ten temat po angielsku. Zresztą nawet jeśli nie masz żadnego szczególnego hobby, pozostają Ci jeszcze kanały lifestyle’owe  Oglądanie tematycznych kanałów na YouTube’ie to niezła rozrywka, a przy okazji doskonałe narzędzie do nauki. Zadaj sobie pytanie, jak wolałbyś ćwiczyć słuchanie – słuchając oklepanych podręcznikowych listeningów czy oglądając kanał na YT na pasjonujący Cię temat? Dodatkowym plusem jest tutaj obraz – youtuberzy często pokazują wszystko na ekranie, a to ułatwia zrozumienie. Ponadto oglądanie tego typu kanałów pozwoli nam nauczyć się słownictwa z danej dziedziny, a przecież to naturalne, że chcemy być w stanie swobodnie opowiadać innym o naszych zainteresowaniach. Tematyczne kanały na YT to świetna opcja dla osób na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym.
 

Kanały poświęcone nauce angielskiego

Istnieje oczywiście całe mnóstwo kanałów do nauki angielskiego, ale ja chciałabym zaprezentować tutaj tylko kilka wybranych, które z całą pewnością mogę polecić.
 

1. English with Lucy

Fantastyczny brytyjski kanał, na którym znajdziecie filmiki na najróżniejsze tematy – słownictwo, gramatyka, wymowa, elementy kulturowe. Przydatny zwłaszcza dla osób na poziomie B1-B2, a wybrane filmiki z zaawansowanym słownictwem i idiomami zainteresują też osoby na poziomie C1. Warto wiedzieć, że Lucy z tego kanału prowadzi też drugi, lifestyle’owy kanał o życiu nowoczesnej młodej pary na angielskiej farmie.
 

https://www.youtube.com/c/EnglishwithLucy/videos

 

https://www.youtube.com/channel/UCF6eEVtJokEFdaTDL5BKT4w/videos


2. Learn English with TV series

Chcesz poćwiczyć angielski na podstawie „Przyjaciół” albo „Pulp fiction”? To idealny kanał dla Ciebie. Każdy filmik zawiera krótki fragment danego filmu lub serialu, po czym analizowane jest pojawiające się w nim słownictwo i typowe wyrażenia. Nauka zaserwowana w ten sposób nie może być nudna!
 

https://www.youtube.com/c/LearnEnglishWithTVSeries/videos
 

3. Learn English with Vanessa

Bardzo podobny kanał do English with Lucy, z tym że w wersji amerykańskiej. Filmiki z przesympatyczną Vanessą to prawdziwe pigułki wiedzy, które pozwolą Ci poznać nowe słownictwo, nauczyć się poprawnej wymowy, zrozumieć zawiłości gramatyczne czy też nauczyć się amerykańskiego slangu.

https://www.youtube.com/c/TeacherVanessa/videos
 

4. BBC Learning English

Oczywiście nie może tutaj zabraknąć bardzo popularnego kanału BBC dla uczących się. Znajdziesz na nim między innymi krótkie filmiki dotyczące bieżących wydarzeń, lekcje angielskiego na żywo, czy też serię 6 minute English, czyli krótkie tematyczne podcasty. Chyba nawet najbardziej zajęta osoba da radę wygospodarować 6 minut na naukę angielskiego? 
 

https://www.youtube.com/user/bbclearningenglish/videos
 

5. Po Cudzemu

Kolejny punkt na mojej liście to kanał polski. Arlena Witt w charyzmatyczny i jednocześnie zabawny sposób oduczy Cię najgorszych błędów, wyjaśni popularne obecnie słownictwo i nauczy poprawnej wymowy, często odwołując się do seriali oraz filmów.
 

https://www.youtube.com/c/ArlenaWitt/videos
 

6. Rock your English

Ostatnia propozycja to również kanał polski, przydatny zwłaszcza dla maturzystów czy też ósmoklasistów. Znajdziesz tu głównie filmy poświęcone gramatyce, ale nie tylko. Jeśli chcesz uczyć się np. o strony biernej w rytmie rocka, to jest to miejsce dla Ciebie.
 

https://www.youtube.com/c/RockYourEnglish/videos

W procesie nauki bardzo ważny jest regularny kontakt z językiem. Same zajęcia raz czy dwa w tygodniu nie wystarczą, by robić szybkie postępy. Dlatego najlepszym połączeniem będą zajęcia z lektorem
Uczysz się języka już od lat, a Twój poziom wciąż stoi w miejscu? Przerobiłeś 10 podręczników z 10 różnymi nauczycielami bez skutku? Masz wrażenie, że przestałeś się rozwijać językowo? Dlaczego