13 sierpnia 2022

Copyright 2022. GLOTTI. Wszelkie prawa zastrzeżone. | powered by KK MARKETING&DESIGN

Copyright 2022. GLOTTI. Wszelkie prawa zastrzeżone. | powered by KK MARKETING&DESIGN

Dlaczego nie robisz postępów w nauce języka?

Uczysz się języka już od lat, a Twój poziom wciąż stoi w miejscu? Przerobiłeś 10 podręczników z 10 różnymi nauczycielami bez skutku? Masz wrażenie, że przestałeś się rozwijać językowo? Dlaczego tak się dzieje? Być może popełniasz jeden z trzech typowych błędów w nauce języka.

 

Błąd nr 1 – brak systematyczności

Uczysz się zrywami. Przez pierwszy miesiąc wytrwale uczęszczasz na zajęcia, czujesz się zmotywowany jak nigdy i wkładasz całe swoje serce w naukę. Robisz postępy. Niestety ten stan nie trwa długo. Z każdym kolejnym miesiącem Twoja motywacja spada, a Ty najpierw przestajesz pracować nad językiem samodzielnie w domu, potem coraz rzadziej pojawiasz się na zajęciach, aż w końcu zupełnie przestajesz na nich bywać. Oczywiście masz zawsze liczne wymówki, dlaczego przestałeś się uczyć – miałeś dużo pracy, robiłeś remont mieszkania, samochód się zepsuł, ponura pogoda źle Cię nastrajała, a jeszcze do tego się przeziębiłeś. Do nauki wracasz pół roku później. Po takiej przerwie niewiele pamiętasz z przerobionego materiału, więc zaczynasz znowu z punktu wyjścia. Przez pierwszy miesiąc jesteś zmotywowany, ale potem… chyba już wiesz, co będzie dalej. Brzmi znajomo? Z tego błędnego koła jest wyjście!

 

Jak temu zaradzić?


Rzeczą normalną jest, że nasza motywacja z czasem spada. Żeby temu zapobiec, przede wszystkim wyznacz sobie cel nauki. Zastanów się, po co w ogóle uczysz się języka. Pamiętaj, że Twój cel musi być konkretny – nie może być to ogólnik w stylu „chcę lepiej znać angielski”. Może Twoim celem jest zdanie egzaminu na poziomie B2, żeby w przyszłości dostać lepszą pracę? Może swobodne komunikowanie się w podróży? A może przeczytanie w oryginale ulubionej powieści? Przedyskutuj z nauczycielem, jak długo zajmie Ci osiągnięcie Twojego celu i co dokładnie musisz zrobić, aby do tego doszło. Jeśli cel jest bardzo ambitny, może łatwiej będzie go podzielić na etapy – mini-cele? Na bieżąco rozmawiajcie o tym, jak daleko jesteś jeszcze od osiągnięcia celu – miej go cały czas przed oczami. Wyobraź sobie, co zmieni się w Twoim życiu gdy go osiągniesz. Na przykład gdy będziesz swobodnie komunikował się w podróży, nie będziesz obawiał się wyjechać poza Polskę oraz zaimponujesz innym swoją świetną angielszczyzną. Kiedy zdasz egzamin na poziomie B2, wreszcie znajdziesz pracę odpowiadającą Twoim ambicjom i nie będziesz już musiał znosić humorów Twojego obecnego szefa. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Zastanów się też nad tym, co się stanie jeśli nie osiągniesz swojego celu. Czy chcesz w przyszłości tkwić w obecnej sytuacji?
 

Gdy tylko zaczynasz czuć, że tracisz motywację, przypomnij sobie, jaki pozytywny wpływ osiągnięcie celu będzie miało na Twoje życie. Możesz być pewny, że dążenie do konkretnego celu pomoże Ci dłużej utrzymać motywację i systematyczność nauki.

 

Błąd nr 2 – brak pracy własnej

Zapisujesz się na zajęcia raz w tygodniu i wyobrażasz sobie, że już wkrótce będziesz doskonale władać angielskim. Poza zajęciami nie masz żadnego kontaktu z językiem. Po jakimś czasie zauważasz, że postępy są niewielkie lub nawet zerowe. W rezultacie dochodzisz do wniosku, że widocznie nie masz talentu do języków. Nic bardziej mylnego! Proces nauki języka jest długi i złożony, a dużą rolę odgrywa w nim częstotliwość kontaktu z językiem, o której wielokrotnie zapominamy. Zastanów się nad tym, ile czasu i wysiłku musimy włożyć w to, żeby zdobyć jakąkolwiek nową umiejętność. Czy skrzypek poświęcający godzinę w tygodniu na ćwiczenia ma szansę zostać wirtuozem? Czy biegaczka, która raz w tygodniu wybierze się na jogging, będzie w stanie przygotować się do maratonu? Nie inaczej jest z nauką języka.

 

Jak temu zaradzić?

Czy to oznacza, że musisz uczęszczać na zajęcia co najmniej pięć razy w tygodniu i wydać na nie fortunę? Wcale nie. Nawet jeśli Twoje środki finansowe pozwalają tylko na zajęcia raz w tygodniu, bardzo wiele jesteś w stanie nauczyć się dodatkowo sam, całkowicie za darmo. Samodzielna praca w domu jest koniecznym dopełnieniem zajęć z lektorem. Pisząc o pracy własnej w domu wcale nie mam na myśli wypełniania godzinami zeszytu ćwiczeń. W dzisiejszych czasach dzięki internetowi i innymi mediom mamy możliwość ciągłego kontaktu z językiem poza zajęciami. Co ważne, taka nauka jest dużo bardziej atrakcyjna i może być prawdziwą przyjemnością! Nie musisz codziennie spędzać długich godzin na nauce. Ważne, żeby robić to kilka razy w tygodniu, choćby po 15 minut. Pamiętaj, aby wyznaczyć sobie konkretne pory w tygodniu, kiedy robisz coś dla swojego rozwoju językowego. W przeciwnym razie zawsze znajdzie się coś innego do zrobienia, a naukę będziesz nieustannie odkładać na później. O tym, co konkretnie możesz robić sam w domu i z jakich źródeł możesz korzystać napiszę w kolejnym poście.

 

Błąd nr 3 – nauka nieefektywną metodą

Czy Twoja nauka polega wyłącznie na wypełnianiu ćwiczeń gramatycznych czasownikiem w odpowiedniej formie? Nie tędy droga. Chociaż nauka gramatyki jest ważnym elementem nauki języka, skupianie się tylko na niej jest częstym błędem. Ucząc się języka, musimy poznawać wszystkie jego aspekty – poszerzać swój zasób słownictwa, ćwiczyć słuchanie, czytanie itd.

 

Nieefektywne będzie również uczenie się na pamięć długich list słówek bez kontekstu. Przede wszystkim słownictwa poznanego w ten sposób często nie będziesz w stanie poprawnie użyć. Co z tego, że na przykład nauczysz się, że „break up” można przetłumaczyć jako „zerwać”, jeśli nie masz pojęcia, jak użyć tego wyrażenia w kontekście. Po polsku można zerwać jabłko, zerwać umowę, zerwać z kimś czy też zerwać podłogę, natomiast po angielsku w każdym z tych wyrażeń użylibyśmy innego czasownika i tylko w jednym przypadku byłoby to „break up”. Celowo używam tu dość powszechnego wyrażenia (które być może jest dla Ciebie oczywiste), żeby przykład był zrozumiały, ale oczywiście podobne przykłady można mnożyć bez końca.
 

Innym przykładem nieefektywnej nauki jest zapominanie o utrwalaniu już poznanego materiału. Niestety nasz mózg nie działa w ten sposób, że wystarczy przeczytać coś raz, aby zapamiętać to do końca życia. Dlatego też niezbędne są regularne powtórki. Czy miałeś kiedyś poczucie, że w trzecim miesiącu nauki zupełnie już nie pamiętasz tego, co przerabiałeś w pierwszym? Jeśli tak, oznacza to, że musisz bardziej regularnie wracać do starszych partii materiału.

 

Jak temu zaradzić?
Po prostu zmień dotychczasowy sposób uczenia się. Nawiązując do wyżej wymienionych przykładów nieefektywnej nauki, nigdy nie skupiaj się wyłącznie na jednym aspekcie nauki języka, słownictwa ucz się zawsze w kontekście (w zdaniach lub pełnych wyrażeniach) oraz utrwalaj już poznany materiał, żeby go nie zapomnieć. Dobry lektor nie będzie stosował nieefektywnych metod, a w przypadku, gdy uczysz się sam, zastanów się nad tym, czy Twoja nauka rzeczywiście przynosi oczekiwane rezultaty. Poświęcasz dużo czasu na naukę, a wymiernych rezultatów brak? Gwarantuję Ci, że nie świadczy to o braku talentu, ale o nieefektywnych metodach. Powyższe przykłady nie są jedynymi nieefektywnymi sposobami nauki, ale starałam się wybrać te najczęstsze. Weź pod lupę swoje metody nauki i zadaj sobie pytanie, czy przekładają się one na konkretne rezultaty.

 

Podsumowanie
Jeśli dotychczas popełniałeś któryś z wymienionych błędów, nie załamuj rąk. Samo uświadomienie sobie swojego problemu już jest jakimś początkiem. Powodzenia!

W procesie nauki bardzo ważny jest regularny kontakt z językiem. Same zajęcia raz czy dwa w tygodniu nie wystarczą, by robić szybkie postępy. Dlatego najlepszym połączeniem będą zajęcia z lektorem
Uczysz się języka już od lat, a Twój poziom wciąż stoi w miejscu? Przerobiłeś 10 podręczników z 10 różnymi nauczycielami bez skutku? Masz wrażenie, że przestałeś się rozwijać językowo? Dlaczego